Metoda senzomotorické stimulace byla poprvé rozvíjena prof. V. Jandou kolem roku 1970. Velký význam v ní má provázanost aferentní (dostředivé) a eferentní (odstředivé) informace při řízení pohybu.
Senzomotorická stimulace byla nejdříve využívána pro terapii nestabilního kolena a kotníku. Dnes se již používá v terapii funkčních poruch pohybového aparátu a při ovlivnění hlavně stabilizačních svalů. Základem techniky jsou balanční cviky prováděné v různých posturálních polohách, kdy nejdůležitější jsou cviky prováděné ve stoji. Důraz je kladen na facilitaci pohybu z chodidla a tím aktivace hlubokých svalů nohy, které se zároveň podílejí na správné funkční klenbě nohy.
Cílem metodiky je individuálně, podle stavu klienta, zvolit základní cvičení a postupně zvyšovat nároky podle popsané metodické řady tak, aby bylo vyčerpáno co nejvíce možností pro úpravu poruch pohybového aparátu. Kvalitní propriocepce kombinovaná s balančním cvičením zrychluje nástup svalové kontrakce která je první podmínkou rychlé reakce při neočekávaném vyvedení těla z rovnováhy. V začátcích terapie je velmi důležité, aby fyzioterapeut dbal u klienta na kvalitu prováděného pohybu.
Pro všechna cvičení ve stoji se musí klient nejprve naučit korigovaný stoj. Cílem tohoto cviku je zlepšení vnímání kontaktu chodidla s podložkou, zvýšení aktivity svalů chodidla a nácvik uvědomění si těla v prostoru.
Hlavní cíle
- zlepšení držení těla a stabilizace trupu ve stoji i při chůzi
- začlenění nových pohybových programů do běžných denních aktivit
- úprava poruch rovnováhy
- zlepšení svalové koordinace
- zrychlení nástupu svalové kontrakce pomocí proprioceptivní aktivace vyvolané změnou postavení v kloubu
Indikace
- chronické bolesti páteře
- nestabilita a hypermobilita pohybového aparátu
- doléčování poúrazových a pooperačních stavů pohybového aparátu
- vadné držení těla
- svalová dysbalance
- poruchy rovnováhy
- lehčí formy idiopatické skoliózy
Zdroj: KOLÁŘ, P. et al., Rehabilitace v klinické praxi. 1. vyd., Praha: Galén, 2009. ISBN 978-80-7262-6